23. juni - 30. juni 2023
8 dager
Velkommen ombord på vår 8-dagers seilas opp langs nordvestkysten av Spitsbergen; et område svært rikt på majestetiske fjorder og fjell, store isbreer, dyreliv, og steder som har mye historie og kultur å by på. Hovedfokus på denne turen er fjordene og isbreene og ved å ha med oss en dyktig glasiolog ombord byr vi på spennende og oppdatert kunnskap om isbreene i fortid, nåtid og fremtid, og om klimaendringer og hva de gjør med isen.
Langs nordvestkysten er vi langt utenfor områdene som vanligvis er tilgjengelig fra Longyearbyen, og du vil dermed få oppleve noe helt nytt, enten du har vært på Svalbard flere ganger før, eller dersom dette er din første tur til landet nordafor nordavinden. Blant de mange fjordene vi skal innom er Kongsfjorden, Krossfjorden, Lilliehöökfjorden, Magdalenafjorden, og Bockfjorden. Kanskje kommer vi oss også til Liefdefjorden på nordsiden. Av de utallige isbreene er Kongsbreen, Lillehöökbreen og Monacobreen de største.
For akkurat denne turen har vi som ambisjon å virkelig dykke inn i temaet fjorder og isbreer. Dette skal vi gjøre på flere plan. Vi skal selvsagt både seile rundt og gå turer inne i fjordene, og gå på flere ulike isbreer med stegjern, øks og tau. Men vi skal også lære om fjordenes dannelse, isbreenes bevegelser, isens indre liv, og ikke minst isbreenes utfordringer og fremtid i en tid med stadig varmere og skiftende klima. Ny og oppdatert kunnskap om klimaendringene blir en del av dette. Få andre steder på jorda er klimaforandringene like tydelige som på Svalbard. Varmere klima påvirker både permafrosten, isbreene og havisen, ja hele økosystemet.
For å få til et mest mulig spennende, oppdatert og faglig solid opplegg har vi på denne ekspedisjonen med oss Ms. Miriam Jackson som er en lidenskapelig kunnskapsformidler og en av få i Norge med doktorgrad innen glasiologi. Miriam var en av bidragsyterne til den siste IPCC rapporten om “the Ocean and Cryosphere in a Changing Climate” og hun er også operasjonell leder og forskningsleder for Svartisen bre-laboratorium. Så det er en dame med mye oppdatert kunnskap vi får med oss ombord på denne turen, og vi gleder oss til å ha henne med på tur igjen.
På denne typen seiltur på Svalbard er det store muligheter for å se hval, sel og et yrende fugleliv, kanskje også isbjørn. Helt her nesten på nordpolen har vi midnattsol frem til godt uti august, så det vil være lyst døgnet rundt. Du vil få et flott møte med det vakre og ubebodde Arktiske landskapet. På nord-vestkysten er det også mulig å få god torsk som kommer godt med i matlagingen underveis. Med seilbåten som vår mobile base kommer vi tett på naturen og dyrelivet, og vi er fleksible i forhold til værforhold og hvor vi ankrer opp og går i land.
Det er ikke hvilken som helst seilbåt vi bruker på denne turen, men vår 70 fots store ekspedisjonsbåt Valiente. Hun er en svært stødig og komfortabel båt bygget i stål for seiling i arktiske farvann. Båten er rikelig utstyrt og har store utearealer, og et styrhus og en salong med 360 graders utsyn. For bilder og mer info om Valiente se link her.
Fra SeilNorge stiller vi med skipper og bestemann (co-skipper), og en dedikert Svalbard-guide som også vil guide bre-turene. Vi i mannskapet fungerer som guider og isbjørnvakter når vi er på land. Underveis for seil eller motor vil vi inkludere alle ombord i seilingen. Vi vil stort sett seile rundt døgnet, og vi vil fordele alle ombord inn i vaktlag og gå 4 timer på og 8 timer av. Når vi ligger for anker roterer vi alltid med en våken ankervakt, mens resten kan sove.
Ekspedisjon med oss på Svalbard er først og fremst en stor oppdagelsesreise, men også en ypperlig anledning til å lære om seiling og navigering, og ikke minst det å bruke båt som utgangspunkt for oppdagelser og opplevelser på land.
Er du klar for et sommerlig polareventyr med deltagere fra hele verden i Valiente?
En flott filmsnutt fra nord-vest Svalbard som vi lagde i 2017 finner du på link her.
Arktis er et sårbart område under press fra mennesker og klima. I SeilNorge er vi opptatt av å ta vare på miljøet i størst mulig grad og vi mener at små båter med få mennesker og lite forurensing og avfall, er betydelig mindre skadelig for miljø, klima og lokalt dyreliv, enn større båter og cruiseskip. Vi prøver også å rydde søppel på stedene vi besøker, i stedet for å legge igjen spor etter oss.
Lavest mulig karbonavtrykk er viktig for oss. Vi seiler så lenge vi har vind, og vi jobber målrettet med mat, innkjøp, og avfallshåndtering. Selv om vi må bruke motor for fremdrift når det er helt vindstille så er våre turer blandt de mest bærekraftige måtene å oppleve Svalbard på.
På Svalbard følger vi AECOs retningslinjer for møte med dyreliv, strandrydding, kulturminneplasser og for besøkende og operatører i arktis. Mer om AECOs retningslinjer kan du lese her.
“
Helt fantastisk! Jeg seilte en uke på Svalbard, og det var ett av de beste eventyrene jeg har vært på. En ekte ødemark full av dyreliv, historie og dramatisk natur. SeilNorge er en utrolig trivelig gjeng med kjempefline folk, og jeg har lært og opplevd vanvittig mye. Tusen takk for turen!
August Sandberg (31)
Dag 1: Vi starter eventyret!
Vi møtes ombord i båten på kaia i Longyearbyen klokken 14.00. Her vil du få møte de andre deltagerne, og vi starter arbeidet med å bli kjent med vårt nye hjem for de kommende dagene, og fylle opp båten med nødvendig proviant og utstyr for ferden. Livet ombord krever samarbeid, og før avreise avholder vi en brief om sikkerhet og hvordan båten fungerer. I Longyearbyen er det midnattssol til slutten av august, og vi utnytter den lyse ettermiddagen og kvelden til å seile mot fjellet Alkehornet på motsatt side av Isfjorden. I løpet av natten fortsetter vi ferden på innsiden av øya Prins Karls Forland, og gjennom den smale passasjen ved Forlandsrevet.
Dag 2: Krossfjorden og isbreer
I løpet av dagen når vi Krossfjorden og Lilliehöökfjorden. Her skal vi besøke 14. juli-bukta og Lilliehöökbreen med sin åtte kilometer lange brefront. Dette er et imponerende skue! Vi har ingen grunn til hastverk i disse omgivelsene, og tar oss god tid til å ta inn alle inntrykkene. Etter en innholdsrik dag seiler vi ut fjorden igjen, og fortsetter nordover mot Magdalenafjorden.
Dag 3: Magdalenafjorden
Denne vakre fjorden med isfjell i vannet og høye fjell rundt er oppkalt etter en skytsengel for hvalfangere; Maria Magdalena. Magdalenafjorden var en viktig base for hvalfangst allerede på det 16. århundret. Mange døde også her, og man finner en rekke gravplasser spredt rundt i området. I det vi seiler videre nord kommer vi inn i mer beskyttet farvann i Smeerenburgfjorden. Vi besøker øyer med historie tilbake til hvalfangertiden. I 1630-årene var det 250 båter her som fanget rundt 750 hvaler hver sommer helt her oppe. Den intensive fangsten første raskt til en reduksjon i antall hvaler, og dermed også hvalfangere. 250 år senere ble en av øyene i området igjen en relevant base for flere polare ekspedisjoner på 18- og 1900-tallet. Virgohavna var bl.a. base for svensken Salomon August Andrées ballongferdforsøk til Nordpolen i 1896-1897.
Dag 4 - 6: Fjordseiling på nordsiden
De neste dagene skal vi seile inn i fjorder fra nordsiden av Svalbard; Raudfjorden, Liefdefjorden og Bockfjorden. Disse fjordene er hjemmene til et rikt dyreliv, og vi kan forvente å se reinsdyr, sel og kanskje isbjørn. Isbreene i området er fascinerende, vi henter fersk breis ved Monacobreen som vi kan putte i drinken på verdens nordligste bar; Texas Bar. Siste kvelden før vi vender snuten hjemover tilbringer vi i Mushamna som er en helt spesiell og godt beskyttet bukt, med historie som fangststasjon helt opptil i dag.
Dag 6 - 7: Sørover via Ny-Ålesund
Om morgenen starter vi på returen sørover mot Longyearbyen. Vi passer nord-vest øyene, og drar innom Ny-Ålesund, verdens nordligste lille samfunn og et mekka for forskere fra hele verden. Deretter seiler vi sørover på innsiden Prins Karls Forland til munningen av Isfjorden, fjorden inn til de største bosetningene på Svalbard, hvorav Longyearbyen er den største. Når vi nærmer oss Longyearbyen passerer vi Isfjord Radio, en gammel radiostasjon som i dag er et attraktivt overnattingssted. Vel inne i Isfjorden får vi forhåpentligvis tid til et stopp i den russiske gruvebyen Barentsburg; et spesielt sted med en helt egen rytme og stemning.
Dag 8: Tilbake til Longyearbyen og takk for nå!
Siste morgenen seiler vi siste etappen fra Barentsburg og inn til Longyearbyen. Vi rydder og vasker oss ut av båten, pakker med oss alle sakene våre og mønstrer av senest klokken 14.00. Vi oppfordrer likevel alle til å bli værende i allefall til neste dag med overnatting på land, så vi kan møtes til en avslutningsmiddag på land i Longyearbyen denne siste kvelden.
I Longyearbyen
Vi anbefaler alle som er med oss på tur fra/til Longyearbyen om å ta en ekstra dag eller to her før du reiser hjem/før turen starter. Dette er en spennende plass og et trivelig lite lokalsamfunn mitt i den rå arktiske naturen, med gode muligheter for morsomme aktiviteter eller kulinariske opplevelser. Alltid lurt å legge inn litt ro i forkant og etterkant av en slik tur, for å la inntrykkene synke og se litt hva som skjer.
Programmet
Programmet bør sees på som et utgangspunkt som vi tilpasser etter vær og forhold. Det er jo noe av det flotteste med å være på seiltur, at det er været som bestemmer! Vi forbeholder oss også retten til å stadig forbedre turprogrammet til det bedre. Og med oss underveis har vi alltid lettbåt til strandhugg og små ekspedisjoner, vi har fiskeutstyr til torsken, og turutstyr til bål og fotturer - vi er klare for eventyr! Er du?
Inkludert
Ikke inkludert
Depositum og betaling
Du betaler kun depositum (kr 6000,-) ved påmelding, resten av betalingen forfaller 60 dager før turstart.
Reise generelt
Hvis du har tid, så oppfordrer vi alltid til å reise så miljøvennlig som mulig. Noen ganger må vi fly, men ikke alltid. Å reise langsomt gir også en annen start på ferien enn å reise raskt. Å sykle, ta toget eller kjøre flere sammen er gode alternativer! Legg gjerne inn litt ekstra tid før og etter, siden det oppe i nord og i Arktis er et vær som av og til kan endre planene dine… Eventuell overnatting før og etter turen må ordnes på egenhånd. Er du i tvil om hvor du skal bo gir vi deg gjerne noen anbefalinger.
Reise Svalbard
Noen svært få ror til Svalbard, noen flere seiler, men de fleste flyr. Norwegian og SAS flyr til Longyearbyen.
Sikkerhet og risiko - generelt
Vi tar sikkerhet på største alvor og på våre turer trener vi på håndtering av ulike situasjoner som kan oppstå på havet. Om bord i båt og på tur må alle vite hva de skal gjøre i potensielt farlige situasjoner, så å bygge din kompetanse på hvordan å håndtere kritiske situasjoner er viktig for at du skal være deltaker om bord og ikke bare passasjer. Det er også derfor våre turer er for seilkurs å regne, du læres opp til å utgjøre mannskapet ombord. Ta gjerne kontakt med oss for en prat om sikkerhet og risiko på våre turer.
Sikkerhet og risiko - ekspedisjon
På våre ekspedisjonsturer krysser vi havstrekk over flere dager, og vi seiler vi inn i områder langt fra folk og med ekstra risikomomenter, som sjøis og dårlige sjøkart. Dette er ekstra risikofaktorer, håndterer vi ved å ha ekstra fokus på de situasjonene vi kan komme opp i blant alle våre mannskaper som seiler denne typen turer. Vi seiler i disse områdene kun i de mest optimale sesongene; og benytter oss av større og svært solide båter, som både er utstyrt og dimensjonert for å takle denne typen ekspedisjonsturer og farvann svært godt. Vi er helt klare på at seiling er den tryggeste og mest tilgjengelige måten å besøke disse svært utilgjengelige plassene. Imidlertid innebærer all seiling generelt, og særlig seiling i arktiske strøk og over åpent hav, en viss risiko som du må være klar over og villig til å ta. Ta gjerne kontakt med oss for en prat og veiledning om risiko.
Nivå på turen
Dette er en tur for de aller fleste som ønsker å oppleve arktis, de spektakulære landskapene og det unike dyrelivet Svalbard har å by på! Seilmessig er denne turen ikke særlig vanskelig, men du må være forberedt på både vindstille og seiling i hardere vær. Er du nybegynner ønsker vi å gjøre deg til sjømann/kvinne så fort som mulig, og er du erfaren får du raskt ansvar og større utfordringer. Vi er tilsammen stort sett godt med mannskap ombord hver båt på disse turene, og deler inn i vaktlag slik at vi lærer av og får utfordret og hjulpet hverandre.
Utstyr/pakking
Det finnes, som med alle aktiviteter, masse spesialutstyr og klær for seiling. Har du ikke noe av dette kommer du veldig langt med vanlig tur-/fjellutstyr. Vi ønsker ikke å oppfordre til at du kjøper masse nytt utstyr for å være med på tur med oss, bruk det du har, lån det du trenger av en venn, finn ting brukt og kjøp kvalitet som varer om du må investere i nytt utstyr! Det du trenger er flere varme lag, helst i ull; og noe vann- og vindtett ytterst. Et par høyere gummistøvler for ilandstigning fra jolla er veldig greit å ha, i tillegg til innesko å ha under dekk. I arktis er det kaldt selv på sommeren, så ta med både badetøy og godt med varme klær. I god tid før avreise sender vi deg en detaljert anbefalt pakkeliste for turen.
Mat og matlaging
På våre turer blir du del av mannskapet ombord og får ta del i alle oppgaver for driften av båten. Dette inkluderer matlagingen, og såfremt du ikke er på en tur med kokk går dette på rundgang blant deltakerne. Skippere og guider bistår så mye de kan underveis. I forkant av turen setter vi opp en meny og handler inn det som trengs. Vi bruker mye tid på å lage gode menyer med sunn og passe avansert mat. Si ifra hvis du har allergier eller preferanser i registrerings-skjemaet, så tar vi hensyn til det så godt vi klarer.
Våre forventninger til deg
Vi ønsker at du tar del i rutinene på seilbåten, om det er å seile, legge til kai, navigere, holde utkikk etter hval og isfjell, vaske opp, lage mat, ta en ryddeøkt eller bidra på andre måter. Vi deler alle opp i vaktlag på starten av turen og har et vaktskjema hvor vi bytter på vaktene gjennom døgnet. Du vil gå 4 timer på og 8 timer av, og ha nattevakt to netter også en natt fri. Våre turer krever litt av deltakerne - hver og en må være åpen for å bidra og gi av, og by litt på seg selv. Vi har mange forskjellige mennesker med oss på tur, og de fleste går veldig godt overens. Vår erfaring er at det å gjøre ting sammen med andre, og ikke minst med nye mennesker og forskjellige personligheter enn man kanskje er vant med, er det som skaper de beste, mest interessante og minneverdige historiene:)
Livet ombord og overnatting
Livet ombord i seilbåt er sosialt og trivelig, men kan for noen oppleves som ganske intimt, noe det er viktig å være forberedt på. På våre turer deltar alle i driften av seilbåten og alle regnes som mannskap. Vi vil gjerne bli godt kjent med deg og håper at du blir godt kjent med alle andre på seilbåten så fort som mulig. Det krever en viss tålmodighet, raushet og et åpent sinn for å trives i et slikt fellesskap, men gevinsten av nye bekjentskaper og helt rå naturopplevelser veier opp for det meste, så fort man blir komfortabel med livet på sjøen.
Overnatting på båten er en del av moroa. Innkvartering er i dobbeltlugarer, hvor noen har dobbeltseng og noen har køyeseng-løsning. Båt- og lugarfordeling kan være litt av en kabal, men vi mener selv vi er blitt ganske gode på det. Si ifra til oss hvis du har ønsker eller reservasjoner.
På båten har vi mye varme og mye god mat, men ikke bøttevis med vann. Vi lærer å ikke sløse med ferskvannet, og det vil dermed heller ikke være mulig å dusje hver dag. Men morgenbad er gratis og alltid tilgjengelig, hele året.
Hva slags folk er med på tur - og hvor mange er vi ombord?
Mange reiser alene, noen reiser som par, noen reiser som en vennegjeng. Fellesnevneren for alle er at dette er åpne, morsomme og engasjerte mennesker du blir venner med nesten uansett. Det å dele storslåtte opplevelser i naturen skaper sterke bånd! Mange lurer på alderssammensetningen på våre turer, men det er ikke så viktig for oss. Det spiller ingen rolle om du er ung eller gammel så lenge du vil være med på tur og har tenkt å gjøre ditt for at du selv og resten av mannskapet skal få en god turopplevelse. De er nok flest personer mellom 25-55 med oss på tur. Antall deltagere varierer fra tur til tur, men vi er stort sett 6-11 personer med på disse turene.
Miljø og bærekraft
Både seiling og toppturer er miljøvennlige aktiviteter og vi seiler så mye som vi kan og bruker motor så lite som vi kan. Vi oppfordrer mannskap og deltagere til å reise så miljøvennlig som mulig, og vi benytter lokale råvarer og ressurser så langt det lar seg gjøre. Vi har også egne turer der vi plukker søppel og rydder strender.
Litt filosofisk pleier vi å si at seiling er en øvelse i bærekraft; vi beveger oss med vinden og vi har begrensninger på ting som vann, diesel, strøm og mat. For å gjennomføre en bærekraftig reise kreves kunnskap, tålmodighet, smidighet og hardt arbeid. Det samme kan sies om mye annet som man prøver å gjøre på en bærekraftig måte.