30. august - 3. september 2023
5 dager
Velkommen på en meningsfull og storslått opplevelse med seilbåt fra Bodø til Helgeland. Sammen med Nordic Ocean Watch kaster vi loss med vårt aller grønneste turkonsept; Seiling og Strandrydding også i sommer. Her står det å ta vare på havet i fokus. Omgitt av storslått natur seiler vi for å etterlate et positivt håndavtrykk; du får være med på strandryddinger, får kunnskap om forsøpling i havet og høre om konkrete løsninger på problemet. Gøy, lærerikt og inspirerende!
Vi legger avgårde sørover fra Bodø med mål om å nå Norges kanskje flotteste kyst, Helgeland. Mellom de tusener av øyer, holmer og skjær vi finner her, for å utforske spektakulære plasser du bare kan nå med båt. Turen går fra Bodø via Fleinvær, Støtt og Sørfugløy. Mulig vi kommer helt til Rødøy også, før vi setter snuta nordover igjen tilbake til Bodø! En strekning full av flotte naturhavner, strender og sceniske fjell og fjorder. I tillegg til en skikkelig seilopplevelse, vil du på denne turen også bidra til havets ve og vel. Innimellom actionfylt seiling, koselige måltider, lange kvelder og ankringsplasser i uthavn, vil du lære masse om havet, hvordan det trues og hvordan du selv kan være med å bidra til å løse disse utfordringene.
På denne turen vil du lære mye mer enn å seile! Det vil være med fagkompetanse på marin forsøpling fra Nordic Ocean Watch og fra oss i SeilNorge, og håper å høre fra ulike aktører underveis som jobber for å redusere problemet med marin forsøpling plastsøppel i havet. I tillegg til Nordic Ocean Watch og Hvitserk, samarbeider vi med aktører som Hold Norge Rent, IRIS-, HAF- og SHMIL avfallshåndtering om denne turen.
I følge de mest alvorlige prognosene fra World Economic Forum vil det kunne være mer plast enn fisk i havet innen 2050. Vi er ikke noe unntak og her oppe i vårt kalde, klare Norskehav skyldes det hver dag plast innover land og strand. Som seilere og lidenskapelig opptatt av havet, klarer vi ikke å sitte stille og se på at dette skjer og vi ønsker å bidra til et renere hav. På denne turen vil vi derfor ta deg med til utsatte og uberørte områder, strender der det ikke skulle være noe plast i det hele tatt. Det vi finner her får du være med å rydde så vi kan seile videre med en renere kyst bak oss.
Liker du havet, nordnorsk natur, er dreven eller nysgjerrig på seiling og attpåtil har lyst til å bruke ferien din på noe meningsfylt, da er denne turen for deg!
På denne turen blir vi 1-2 båter i følge. Les mer om våre båter her.
Som på alle våre turer lærer du å seile, og du vil få utfordringer og mestringsfølelse, og minnerike opplevelser for livet! Er du førstereis så ønsker vi å gjøre deg til sjømann/kvinn så fort som mulig, og er du erfaren får du raskt mer ansvar og større utfordringer å bryne deg på.
Av planlagte aktiviteter så står du helt fritt til å være med på det du vil underveis. Om du en dag helst vil ta det rolig i båten og skrive dikt eller gjøre yoga, eller gjøre ingenting, så kan du selvsagt det.
For inspirasjon se noen flotte filmsnutter fra tidligere Seil TAVAHA-turer på link her og her.
“
Spennende og aktiv ferie med mening langs Norges kanskje vakreste kyst! En riktig kinderegg-tur jeg varmt kan anbefale!
Ragnhild
Dag 1: Velkommen til seil og strandrydde-eventyr!
Vi møtes for innsjekk i båtene klokka 16.00 i Bodø, og starter med å bli kjent med hverandre og båten. Vi går gjennom programmet for uka, ambisjoner og våre forventninger, tar en runde i båten og gjennomgår sikkerhet og rutiner ombord. Allerede denne første kvelden legger vi avgårde sørover på vei mot skjærgården vi nå skal gjøre litt finere! Avhengig av været finner vi oss en passende plass for natta på Fleinvær, Arnøy eller Sør-Fugløy.
Dag 2: Hvordan Seile og Strandrydde?
I dag starter vi med en gjennomgang av hvordan vi faktisk rydder en strand, hva vi ser etter, hvor vi leter, og om det er noen ting som skal få ligge igjen. Fulle av motivasjon og pågangsmot finner vi en passende plass å sette igang med strandryddinga. I dag passerer blant annet øyene Fugløy og Bolga, og fiskeværet Støtt, og alle disse stedene vil vi kunne stoppe innom å rydde med oss plast i fjæra. Middag spiser vi underveis på skrå. Vel fremme på Rødøy vil noen kanskje ta en midnattssol-tur opp på Rødøyløva?
Dag 3: Ut i havet til Myken whiskydestilleri
Etter frokost begir vi oss på nytt ut på ryddetokt og ser hvor mye plast vi klarer å plukke langs de fantastisk kritthvite strendene på Rødøy. Når søpla er pakket og klar for henting, heiser vi igjen seil. Nå setter vi kursen mot Myken; et lite øysamfunn ytterst i havgapet. Her er vi invitert til omvisning på verdens eneste arktiske whiskydestilleri, og i deres nylig bygde Whisky-katedral! Vi tilbringer natten her ute ytterst i havgapet.
Dag 4: Ryddetokt på Myken og seilas til Støtt
På tross av, eller kanskje på grunn av, Myken sin eksponerte plassering lest ut i havet, er det fortsatt plast å finne i fjæra også her. Kanskje vi idag får delt oss opp i to lag, og sett hvem som får rydda mest? Etter lunsj setter vi kursen nordover igjen mot Støtt. Her har våre venner på Støtt Brygge en historisk og tradisjonsrik restaurant, hvor vi garantert får servert en herlig avslutningsmiddag fra havet!
Dag 5: Seilas tilbake mot Bodø, og vel hjem!
Vi må tilslutt sette kursen tilbake igjen mot Bodø. Avhengig av vær og vind kan det gjerne hende vi tar oss en siste ryddeøkt også idag, enten på den flotte sandstranda på Sør-Fugløy, eller kanskje før avgang fra Støtt. Vi vil uansett være vel i havn i god tid til at vi får rydda, vaska og pakka oss ut av båtene i Bodø før vi avlutter turen senest kl. 16.00 denne ettermiddagen. Takk for en uforglemmelig eventyr!
Programmet
Programmet bør sees på som et utgangspunkt som vi tilpasser etter vær og forhold. Det er jo noe av det flotteste med å være på seiltur, at det er været som bestemmer! Vi forbeholder oss også retten til å stadig forbedre turprogrammet til det bedre. Og med oss underveis har vi alltid lettbåt til strandhugg og små ekspedisjoner, vi har fiskeutstyr til torsken, og turutstyr til bål og fotturer - vi er klare for eventyr! Er du?
Inkludert
Ikke inkludert
Depositum og betaling
Du betaler kun depositum (kr 6000,-) ved påmelding, resten av betalingen forfaller 60 dager før turstart
Reise generelt
Hvis du har tid, så oppfordrer vi alltid til å reise så miljøvennlig som mulig. Noen ganger må vi fly, men ikke alltid. Å reise langsomt gir også en annen start på ferien enn å reise raskt. Å sykle, ta toget eller kjøre flere sammen er gode alternativer! Legg gjerne inn litt ekstra tid før og etter, siden det oppe i nord er et vær som av og til kan endre planene dine… Eventuell overnatting før og etter turen må ordnes på egenhånd. Er du i tvil om hvor du skal bo gir vi deg gjerne noen anbefalinger.
Reise Bodø
Nordlandsbanen går helt til Bodø, og med nattog fra Oslo til Trondheim så er det en flott reise fra Sør-Norge. Dersom du bor langs kysten kan hurtigbåt eller selveste Hurtigruten være en mulig reisevei, enten nord- eller sør fra. Du kan selvfølgelig også fly til Bodø og det finnes ofte rimelige billetter.
Sikkerhet og risiko - generelt
Vi tar sikkerhet på største alvor og på våre turer trener vi på håndtering av ulike situasjoner som kan oppstå på havet. Om bord i båt og på tur må alle vite hva de skal gjøre i potensielt farlige situasjoner, så å bygge deltakernes kompetanse på hvordan å håndtere kritiske situasjoner er viktig for at du skal være deltaker om bord og ikke bare passasjer. Det er også derfor våre turer er for seilkurs å regne, du læres opp til å utgjøre mannskapet ombord. Ta gjerne kontakt med oss for å drøfte risiko.
Nivå på turen
Seilmessig er ikke våre turer særlig vanskelige, og skipperen kan håndtere skuta omtrent alene, så du er velkommen med uansett! Vi har både med folk som aldri har seilt før og erfarne seilere. Er du nybegynner ønsker vi å gjøre deg til sjømann/-kvinne så fort som mulig, og er du erfaren vil du få mer ansvar og større utfordringer. Langs kysten seiler vi oftest i beskyttet farvann, og vi har stort sett mulighet til å velge mer eller mindre utsatte ruter, avhengig av været. Om vi skal over et åpnere havstrekk forbereder vi oss godt, og får en strålende opplevelse. Men værgudene bestemmer, så du må være forberedt på både vindstille og seiling i hardere vær!
Utstyr/pakking
På denne turen stiller vi med vår egne SeilNorge Oljehyra til alle, i samarbeid med vår partner Helly Hansen. Dette passer ypperlig til både seiling og strandrydding, og siden vi gjør en god innsats på denne turen, får vi ta med oss oljehyra hjem til odel og eie når vi skiller lag. Ellers kommer du veldig langt med vanlig tur-/fjellutstyr også ombord. Det du trenger er noe vann- og vindtett ytterst, og lagvis med klær under, aller helst ull. Selv på sommeren kan det være kaldt på sjøen, så ta med både badetøy og noe varmt.
I ?god tid før avreise sender vi deg en detaljert anbefalt pakkeliste for turen.
Mat og matlaging
På våre turer blir du del av mannskapet ombord og får ta del i alle oppgaver for driften av båten. Dette inkluderer matlagingen, som går på rundgang blant deltakerne. Skippere og guider bistår så mye de kan underveis. I forkant av tur setter vi opp en meny og handler inn det som trengs. Vi bruker mye tid på å lage gode menyer med sunn og passe avansert mat. Si ifra hvis du har allergier eller preferanser i registrerings-skjemaet, så tar vi hensyn til det. I løpet av turen seiler vi også ofte innom noen av områdets beste restauranter i havgapet og spiser på land hvis det er stemning for det.
Våre forventninger til deg
Vi ønsker at du tar del i rutinene på seilbåten, om det er å seile, legge til kai, navigere, holde utkikk etter hval og isfjell, vaske opp, lage mat, ta en ryddeøkt eller bidra på andre måter. Når det trengs. Våre turer krever litt av deltakerne - hver og en må være åpen for å bidra og gi av, og by litt på seg selv. Vi har mange forskjellige mennesker med oss på tur, og de fleste går veldig godt overens. Vår erfaring er at det å gjøre ting sammen med andre, og ikke minst med nye mennesker og forskjellige personligheter enn man kanskje er vant med, er det som skaper de beste, mest interessante og minneverdige historiene:)
Livet ombord og overnatting
Livet ombord i seilbåt er sosialt og trivelig, men kan for noen oppleves som ganske intimt, noe det er viktig å være forberedt på. På våre turer deltar alle i driften av seilbåten og alle regnes som mannskap. Vi vil gjerne bli godt kjent med deg og håper at du blir godt kjent med alle andre på seilbåten så fort som mulig. Det krever en viss tålmodighet, raushet og et åpent sinn for å trives i et slikt fellesskap, men gevinsten av nye bekjentskaper og helt rå naturopplevelser veier opp for det meste, så fort man blir komfortabel med livet på sjøen.
Overnatting på båten er en del av moroa. Innkvartering er i dobbeltlugarer, hvor noen har dobbeltseng og noen har køyeseng-løsning. Båt- og lugarfordeling kan være litt av en kabal, men vi mener selv vi er blitt ganske gode på det. Si ifra til oss hvis du har ønsker eller reservasjoner.
På båten har vi mye varme og mye god mat, men ikke alltid bøttevis med vann. Det er dermed ikke mulig å dusje hver dag, men stort sett annenhver dag er vi enten i en havn med nok ferskvann eller så seiler vi innom et sted hvor vi kan låne dusj eller enda bedre, ta badstue. Og morgenbad er gratis og alltid tilgjengelig, hele året.
Hva slags folk er med på tur - og hvor mange er vi ombord?
Mange reiser alene, noen reiser som par, noen reiser som en vennegjeng. Fellesnevneren for alle er at dette er åpne, morsomme og engasjerte mennesker du blir venner med nesten uansett. Det å dele storslåtte opplevelser i naturen skaper sterke bånd! Mange lurer på alderssammensetningen på våre turer, men det er ikke så viktig for oss. Det spiller ingen rolle om du er ung eller gammel så lenge du vil være med på tur og har tenkt å gjøre ditt for at du selv og resten av mannskapet skal få en god turopplevelse. De er nok flest mellom 25-55 med oss på tur. Antall deltagere varierer fra tur til tur. Ved mange deltagere utvider vi med flere båter og skippere. På våre turer er vi stort sett flere båter i lag, med 7-10 personer i hver båt.
Miljø og bærekraft
Både seiling og toppturer er miljøvennlige aktiviteter og vi seiler så mye som vi kan og bruker motor så lite som vi kan. Vi oppfordrer mannskap og deltagere til å reise så miljøvennlig som mulig, og vi benytter lokale råvarer og ressurser så langt det lar seg gjøre. Vi har også egne turer der vi plukker søppel og rydder strender.
Litt filosofisk pleier vi å si at seiling er en øvelse i bærekraft; vi beveger oss med vinden og vi har begrensninger på ting som vann, diesel, strøm og mat. For å gjennomføre en bærekraftig reise kreves kunnskap, tålmodighet, smidighet og hardt arbeid. Det samme kan sies om mye annet som man prøver å gjøre på en bærekraftig måte.